Zehra Çobanlı

Özgeçmiş ve Sergiler Kadına Dair

CV and Exhibitions About/on Women

Kadına Dair

About/on Women

Kadın, yaradılışından bugüne kadar, hangi uygarlık kesidinde olursa olsun, üretkenliği, doğurganlığı, özverisi ve etkinliği onu her zaman ön plana cıkarır. Bazen koruyucu gücüve doğurganlığı ile bir Ana tanrıça bazen yararlı bir birey,bir meslek sahibi, sanatçı, ana, eş, sevgili vb. gibi olarak karşımıza cıkar. Kadın toprağı ve bereketini egemenliğine almıştır. Anadolu kadının ve toprağının ayrıcalığının bilincinde olan Zehra Çobanlı, Eskişehirde 1997 yılından beri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedeniyle yerel kadınların dikkatini Sanata cekmek,genc seramik sanatcılarına fırsat vermek,Seramik sanatında Kadının yerini vurgulamak, "kadına dair" sorunlara seramik dili ile dikkat çekebilmek, seramik sanatını her kesime sevdirmek, yaymak için düzenlediği ve kuratörlüğünü yaptığı Seramik sergilerinde kendisi de kadının farklı sorunlarına,yeteneklerine, özelliklerine yaptığı seramik eserler ile dikkati cekmektedir. Wilhelm Reich; Zorlama evliliklerle buyurgan ailenin doğurduğu cinsel yaşama düşman ahlak,toplumsal alanda, özendiğinin tam tersi bir durum yaratır, sinir hastalıklarına,cinsel sapıklıklara, topluma aykırı cinsel davranışlara ön ayak olur." der. Son zamanlarda kıskançlık ve eşini aldatma sevisel yaşamı allak bullak etmektedir. Sokaklardaki yüzlerce sevgisiz, sahipsiz cocuk,televizyon kanallarında, kadın programlarında yer alan kadınlar neyin nesidir? Ataerkil örgütlenmeler toplumsal bir sorun mudur.? Bugün Kadın Nedir? Nerededir? Nasıldır? Düzenlediğimiz Kadına Dair Seramik Sergileri ile "Günlük yaşamın gercekleri icinde Kadın hakettiği yerdemi", "Seramik Sanatının neresinde?", gibi çokca sorulan sorularada yanıt arandı, ve hala da devam etmekte... - Zehra Çobanlı

The translation will come soon I hope..

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Proin in elit. Donec varius augue vel lorem. Quisque lacinia. Fusce viverra gravida velit. Vivamus congue lorem non nulla. Fusce placerat eleifend nunc. Donec quis sem. Quisque placerat velit at odio. Phasellus sem arcu, porttitor quis, rutrum ut, egestas ut, libero. Nulla facilisi. Praesent in velit. Nulla et turpis in neque tincidunt congue. Suspendisse tincidunt, arcu a aliquam consequat, erat risus interdum purus, id fermentum dui dolor a turpis. Sed nec ipsum. Integer eu leo. In hac habitasse platea dictumst. Aliquam turpis felis, congue eget, pretium id, rhoncus quis, risus. Pellentesque est. Nulla ac diam.

Phasellus magna turpis, facilisis vitae, sollicitudin ac, varius at, leo. Vestibulum lacinia leo ut mauris. Nunc mattis porta massa. Quisque luctus augue in neque lobortis mattis. In pharetra neque non orci. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vivamus lacinia turpis vel felis. Aliquam diam. Phasellus sodales, tellus vel tincidunt sollicitudin, urna tellus eleifend sapien, ac molestie velit nibh quis ipsum. Maecenas scelerisque lacus et odio.

İlgili resimlerin tüm hakları saklıdır, sanatçının izni olmadan kopyalanamaz veya değiştirilemez. 5PX/57 All rights reserved, without the permission of the author, the works are not to be altered or copied.

dönemlere göre eserleri | geziler ve fotoğrafları | kadına dair | özgeçmiş, sergiler ve basından haberler
art works by eras | travels and photos | about women | cv, exhibitions and press news

 

home pageana sayfa